+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Diş Teknisyenliği - Makedonya Üniversiteleri


Diş Teknisyenliği, diş hekimlerin hastaların diş ve ağız dokularında eksik olan şeyleri tamamlamak  ve düzenlemek için verdiği belli ölçülerde hastalara Protez diş köklerini yapan kişilerin yaptığı mesleğe denir. Bu işi yapan kişilere de diş teknikeri denir. Ya da Diş Protez Teknikerliği de kullanılmaktadır.

Diş teknisyeni, yaptığı görevlerden bir iki tanesi şöyledir: Protez cilası yapmak, kırılan protezleri tamir etmek, dişi çarpık olan kişilerin düzelmesi için gerekli malzemeyi hazırlamak, kron köprü yapmak gibi vesaire görevleri bulunmaktadır. Ayrıca bu mesleği yapmak isteyenlerin el becerilerinin iyi olması, gözlerini ve ellerini beraber kullanabilmesi, renkleri ayırt edilmesi, ayrıntılara dikkat edebilen kimseler bu işi güzel bir şekilde yapabilirler. Diş sağlığı çok önemli olduğu için ve diş hekimlerinin diş sağlığı için yapılması gereken şeyleri diş teknisyenleri aracıyla yaparlar. İşte diş teknisyenlerinin kullandığı malzemeler birinci dereceden malzeme ile çalışmaktadırlar.

Eğitim süresi 2 yıl olan Diş Teknisyenliği Bölümü, ülkemizdeki iş imkanları biraz sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde iş bulma imkanı sınırlı olsa da özel diş laboratuarların da, kamu ve özel hastanelerde, kliniklerde, diş hastanelerde, üniversite hastanelerinde çok rahat iş bulabilirler. Ayrıca da kendi açabilecekleri özel diş protez laboratuarlarında çalışabilirler. Ücret olarak ta bir asgari ücretin 3-3,5 katı kadar da ücret almaktadırlar. Toplumumuzda tıp alanına giren meslekler çok değerli ve kıymetlidir. İnsanlarımız tarafından sevilen, saygı duyulan ve itibarı yüksek olan mesleklerdendir.
Yurtdışında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde, senelik 2000€ (3 + 1Diş Teknisyenliği Bölümünü, daha kaliteli, imkanları daha geniş ve kaliteli laboratuar ortamlarında eğitim almak isteyen öğrenciler üniversitemize başvurup okuyabilir.

Makedonya Üsküp Kiril Metodi Devlet Üniversitesin 1949 yılında kurulmuş şu anda 21 fakülte haber 5 araştırma enstitüsünden oluşan, Balkanlarda bulunan en köklü ve prestijli üniversitelerden biridir. Bu üniversitenin en büyük avantajlarından bir tanesi de bu üniversiteden mezun olan ve  diploma alan talebeler, 70 ülkeye yakın devlette bu üniversite diploması ile iş bulup çalışabilmektedirler. Bu üniversitenin YÖK denkliği bulunması ülkemizden yurtdışında okumak isteyenlerin için büyük bir avantajdır.