+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

İtalyan Dili ve Edebiyatı - Makedonya Üniversiteleri

 

 
İtalyan Dili ve Edebiyatı, Kiril Metodi Üniversitesi’nde okutulan bölümlerden yalnızca bir tanesi. Latin Kökenli bir dil olan İtalyanca, İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümleri’nde öğretilen bir dildir. Batı Dilleri içinde bulunan İtalyan dili ve edebiyatı, dil, edebiyat, tarih ve kültür alanlarında eğitim vermektedir. Lisans ve yüksek Lisans programlarında eğitimler verilen İtalyan dili ve edebiyatında lisans programları 4 yıldan oluşmaktadır. Aynı zamanda bölümün  yıllık eğitim ücreti 2000 Euro’dur.

 

Öğrenimleri boyunca öğrencilere iki yıl boyunca İtalyanca dil becerileri geliştirilecek dersler verilmekte, okuma dersleri kadar yazma ve konuşma dersleri de ağırlık kazanmaktadır. Metin inceleme dersleri, kuramsal  açılımlı çevirilere yönelik uygulamalı dersler, İtalyan edebiyatının tarihi süreci içinde incelenmesi, başlıca edebiyat akımları ve yazarları incelenmekte, İtalyan edebiyat tarihi de okutulmaktadır. Aynı zamanda çağdaş İtalyan edebiyatına yönelik dersler, Edebiyat kuramları ve eleştirel okuma, yazma gibi derslerde uzman bir akademik kadroyla dersler verilmektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında 3 fakülte ile kurulmuştur. Bugüne dek eğitim ve başarı çizgisini her geçen yıl artırarak gelen Kiril Metodi Üniversitesi’nin şu an 21 fakültesi bulunmaktadır. Bologna Eğitim Kriterleri sürecine dahil olarak, eğitim sistemini AB kriterlerine uygun olan veren Kiril Metodi Üniversitesi’nde 5 adet de Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır. 50 bini aşkın öğrencinin okuduğu Kiril Metodi Üniversitesi Balkanlar’ın en iyi ve en saygın üniversiteleri arasındadır. Bu nedenle çok sayıda yabancı öğrenci eğitimlerini Kiril Metodi Üniversitesi’nde alabilmek için başvuru yapıyorlar. Türk öğrenciler tarafından da çok tercih edilen bir üniversite olan Kiril Üniversitesi, Avrupa ve dünyada 70’den fazla ülkede tanınmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi’nin çok sayıda uzman ve her biri alanında profesyonel akademik personeli ve öğrencilere sağladığı olanaklar, kaliteli eğitim, sosyal açıdan da öğrencilere sunulan imkanlar, teknolojik anlamda son derece gelişmiş laboratuarlar, eğitim üniteleri gibi imkanlar öğrencilerin AB standartlarında bir eğitim almasına da neden olmaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi’nde aynı zamanda Erasmus Öğrenci ve Akademisyen Değişim Programı uygulanmaktadır. Böylece İtalyan dili ve edebiyatı öğrencileri de, İtalyanca konuşulan ülkelerde hem pratik yapma şansı hem de farklı kültürlerde yaşamak gibi bir şansı yakalamış olmaktadırlar.