+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Coğrafi Bilgi Sistemleri - Makedonya Üniversiteleri


Özellikle coğrafi bölgeler hakkında kişilere veri veren coğrafi veri ve yöntem bütünü olarak inceleme alanı bulan coğrafi bilgi sistemleri son zamanların en çok ilgilenen bilim dallarından bir tanesidir. Gelecekte de geçerliliği olacak olan bu bilim dalı önümüzdeki dönemlerde şimdiye oranla daha çok incelenmektedir. Bu bilim dalı özellikle Dünya üzerindeki sosyal, ekonomik ve çevresel sorunların çözümüne yönelik araştırmalar yaparak toplum yararına gelişmeler kaydedilmesine ortam hazırlamaktadır. Elde edilen coğrafi verilerden yararlanılarak yapılan analizler ve sorgulama yöntemleri neticesinde elde edilecek yeni verilere göre gelişmeler kaydedilebilir ve inceleme çevresi genişletilir. Ya da incelenen coğrafya verileri bilimsel projelerde yararlanılmak üzere istatiksel olarak kayıt altında tutulabilir. Coğrafi bilgi sistemi bilgisayar, haritacılık ve coğrafya bilimlerinin kaynaşması sonucunda ortaya çıkmış bir bilim dalıdır.

Coğrafi bilgi sistemlerinin yararlanıldığı çeşitli konular bulunmaktadır. Bu konular arasında kent bilgi sistemi, orman bilgi sistemi, karayolları bilgi sistemi, arazi bilgi sistemi, tapu ve kadastro bilgi sistemi, lojistik bilgi sistemi, iç güvenlik bilgi sistemi, trafik bilgi sistemi, araç izleme bilgi sistemi, kampüs bilgi sistemi, deprem bilgi sistemi ve harita bilgi sistemi yer almaktadır. Coğrafi bilgi sistemi bilim dalının anlamsal olarak geniş bir çevresi bulunmaktadır; bunun sebebi olarak ise Dünya’nın konumunu araştıran bilim adamları tarafından farklı yorumlanması, teknolojik gelişmelerde meydana gelen hızlı değişimler ve konum bilgisini aktarmada faydalanıldığı için teknolojik bir araç rolü almada faydalanılması yatmaktadır. Coğrafi bilgi sitemlerinden yararlananların ticari gelişimlere fayda göstereceğini düşünmesi ve farklı beklentiler içerisine girmeleri de bu bilim dalının farklı faydaları bulunduğuna yönelik düşüncelerin oluşmasında fırsat tanımaktadır.

Coğrafi bilgi sistemlerinden yararlanılarak yapılan araştırmalarda konum bilgisine dayalı yapacağınız incelemelerde grafiklere bilgi aktarımı gerçekleştirerek bilgilerin toplanma, saklanma, işlenme ve kullanıcıya sunulma gibi durumların kolaylaştırılması gerçekleştirilmektedir. Saygın bir üniversite konumunda olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde bu bölümü okumak oldukça keyif vericidir. İnceleme yaparken kurulan ortam, yararlanılan materyaller ve uygulama laboratuarları sizi bilgiye ulaştırma yolunda daha çok güdülemektedir. Bu üniversitede zevk alarak gelecek adına sağlam bir adım atmak istiyorsanız yıllık 3000 Euro ödeyerek bu hayalinizi en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.