+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

BALE PEDAGOJİSİ BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri


Güzel sanatların en güzel bölümlerinden bir baledir. Balenin de en iyi verildiği okullardan biri Üsküp Kiril Metodi üniversitesidir. Bu üniversitede eğitim alan bale öğrencileri bale konusunda diğer öğrencilere göre daha avantajlı olmaktadırlar. Üsküp Kiril Metodi üniversitesi bale pedagojisi bölümü bu dersi en ince ayrıntısına kadar veren bir bölümdür. Bölüm kendi içinde de kollara ayrılıyor. Amaç öğrencilerin alanlarında birer profesyonel yapmak ve iyi birer balet olmalarına katkı sağlamaktır. Bale pedagojisi bölümü klasik bale ve modern dans olarak ikiye ayrılmaktadır.


Klasik bale de eski klasik müzik eşliğinde yapılan çalışmalara ağırlık verilmektedir. Bu üniversitede en eski ve en ünlü klasik bale gösterileri öğrencilere öğretiliyor. Bu sayede öğrenciler kısa sürede eskiden beri geçerliliğini koruyan çalışmaları rahatlıkla sergileyebilmektedirler. Bale bilindiği üzere çocukluktan başlayarak yapılması gereken bir sanat türüdür. Çünkü baletlerin esnek bir vücuda sahip olmaları gerekir. Bu da anacak çocukluk çağında başlayarak mümkün olabilir.


5 ve 6 yaş baleye başlamak için ideal yaşlardır. Bu yaşlarda kurslara giderek baleye adım atan çocuklar sürekli olarak bale ve jimnastik yaparak ilerisi için kendilerinde zemin hazırlarlar. Lise bitimine kadar yine kurslara ya da dans okullarına devam ederek baleyi hayatlarının bir parçası haline getirirler. Lise öğrenimi bittikten sonra bu bölümü okumak isteyen öğrenciler üniversite zamanı gelince bale pedagojisi bölümünü tercih edebilirler. Böylece hayatlarının geri kalanında istedikleri işi yani klasik baleyi yapma imkânına sahip olabileceklerdir. Ancak gerçekten iyi bir klasik bale eğitimi alabilmek için özel üniversiteye gitmek şart. Özel üniversitelerde alınan eğitim öğrencilere klasik bale konusunda yeni kapılar açmaktadır. Ancak Türkiye'deki özel üniversitelerin fiyatlarının ne kadar fazla olduğu herkesçe malumdur. Yıllık ödenen ücretler dört sene ile çarpıldığında ortaya neredeyse bir servet çıkmaktadır. Bu kadar çok bir parayı herkesin verebilmesi pek mümkün değil. Ancak yurtdışındaki özel üniversitelerden biri tercih edilerek klasik bale konusunda yine iyi bir eğitim alabilmek mümkündür. Mesela Üsküp Kiril Metodi üniversitesi bale pedagojisi klasik bale bölümü alanında çok iyi seviyelere ulaşmış bir üniversitedir. Bale pedagojisi klasik bale bölümü 1300 Euro'dan başlıyor. Bu sayede öğrenciler bütçelerini zorlamadan kaliteli bir üniversitede iyi bir eğitim almış olmaktadırlar.