+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Moleküler Biyoloji - Makedonya ÜniversiteleriMoleküler biyoloji biyoloji biliminde son zamanlarda önemle araştırılan bilim dallarından biri haline gelmiştir. Gelecekte geçerliliği son derece yüksek olan bu bilim dalı olan moleküler biyoloji sizin geleceğinizi garantilemeniz amacıyla tercih edebileceğiniz bölümler arasında yer almaktadır. Özellikle adını duyurmuş bir üniversite konumunda olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi moleküler biyoloji bölüm tercihi yaparak kendinize büyük bir iyilik yapmış olabilirsiniz. Ülkemizde geçerliliği olan bu bölümü okurken yıllık 3000 Euro’luk bir öğrenim harcı yatırmanız gerekecektir. Moleküler biyoloji canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bir bilim dalıdır. Moleküler biyolojinin inceleme alanları arasında nükleik asitler, proteinler ve enzim yapılarının incelenmesi yatmaktadır. Genetik, biyokimya ve biyofizik bilim dallarında gelişmeler meydana geldikçe moleküler biyolojiye artan ilgi çoğalmaktadır.

Moleküler biyoloji canlılardaki proteinleri ve bu proteinlerin birbiri ile etkileşimini incelemektedir. Son yıllarda inceleme alanı genişleyen moleküler biyolojinin inceleme yöntem ve teknikleri geliştirilmiştir. İnsan metabolizmasında meydana gelen hastalıkların gerçek nedenleri bu bilim dalı sayesinde ortaya çıkmıştır.
Bu gelişmeler neticesinde biyoteknik ve biyonik gelişmeler gerçekleşmektedir. Gelişen teknolojik gelişmelerin ışığı altında DNA mikroçipleri ile genler incelemeye alınmaya başlamıştır. Floresan antikor ve protein teknolojilerinden yararlanarak hücre içerisinde proteinlerin takip işlemi yapılabilmektedir. Böylece hücrelerin hangi durumlarda proteinlerden yararlandıkları incelemeye alınmış ve bu araştırma sonucundan yararlanılarak bazı hastalık tedavi yöntemleri geliştirilme yoluna gidilmektedir. Hücre türleri kültürleme yöntemleri aracılığı ile genetik etkenlerin hayvan deneyleri üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinilmektedir. Bu bölümde okuyan öğrencilere özellikle kök hücre ve genetik hayvan modelleri üzerinde çalışma imkanları tanınarak kendilerini geliştirmelerine fırsat tanınmaktadır.

Moleküler biyoloji bilim dalından yararlanırken rekombinant yönteminden yararlanma yoluna gidilmiştir. Rekombinant RNA teknolojilerinden yararlanılarak canlılar arasında gen alışverişi yapılarak yeni buluşlar elde edilme yoluna gidilmiştir. Kök hücre yönteminin uygulandığı moleküler biyolojide transgenik hayvan modeli üzerindeki çalışmalarda birçok hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu bilim dalında eğitim görürken bakteri genetiği laboratuarı, DNA laboratuarı, moleküler biyoloji laboratuarından yararlanma imkanını da sizlere sunarak kendinizi geleceğin parlak moleküler biyoloji araştırmacıları olarak yetiştirmenizi sağlamaktayız. Bitki ve insan genetiği ve protein saflaştırma çalışmaları bu laboratuarlarda yapabileceğiniz çalışmalar arasında yer almaktadır.