+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Teknolojik süreçlerin Tasarım ve yönetimi - Makedonya Üniversiteleri

 

            Teknolojik süreçlerde meydana gelen değişiklikler son zamanlarda ülkemizde daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle teknolojik süreçlerin tasarımları ve yönetimi bölümü üniversitelerde dahil olmaya başlayan bir bölüm haline gelmiştir. Ürünlerin tasarımında maliyet artışı ve gelişen teknolojideki hız sanayi sektöründeki firmalar arasındaki rekabeti arttırmaya başlamıştır. Rekabet ortamının olması sonucunda firmalar üretecekleri üründe kullanacakları teknolojik süreçleri tasarlayıp yönetmeye ve teknoloji stratejisi pazarlamaya başlamışlardır. Teknolojinin yönetilmesi çeşitli aşamalardan geçerek gerçekleşebilmektedir. Teknolojinin tanımlanması, teknolojinin kullanılması, teknolojiyi seçme, teknolojiyi koruma ve teknolojiyi edinme eylemi aşamaları teknoloji yönetim aşama basamaklarıdır. Teknoloji yönetim sürecinde öncelikle gelişen teknoloji tespit edilir ve bu teknolojiye ilişkin gereken bilgi toplanır. Ardından analiz ve değerlendirme işlemleri uygulanarak teknoloji tanımlama süreci gerçekleştirilmiş olur.

            Firmalar teknoloji tanımlama işlemini gerçekleştirdikten sonra ürettikleri üründe etkili olabilecek teknolojiler arasından hedef belirleme işlemleri gerçekleştirirler. Firmaların kendi kullandıkları stratejiler ile seçecekleri teknolojik stratejiler bütünleştirilerek uygulanmaktadır. Seçilen strateji benimsendikten sonra teknolojinin edinme ve yönetim aşamaları gerçekleştirilir. Gelişen sanayi sektöründe bu yöntem ve tekniklerden yararlanılarak teknolojik süreçlerin tasarım ve yönetim işlemi istenilen şekilde gerçekleştirilmektedir. Firmaların başarısı uygulanacak olan bu yöntemlerle gerçekleştirildiğinden teknolojik süreçlerin tasarım ve yönetimi bölümü her geçen gün daha çok tercih edilmekte ve geleceğin parlak meslek dallarından biri haline gelmektedir.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi teknolojik süreçlerin tasarım ve yönetimi bölümünün önem kazanmaya başlamasından sonra üniversite bünyesine eklemiştir. Bu üniversitede bu bölümde okumak isteyenler yıllık 2000 Euro yatırmaktadırlar. Günümüzün geçerli mesleği haline gelecek olan bu meslek dalını seçmek atacağınız akıllı bir adım olacaktır. Birçok firma istediği kalitedeki ürünü en kaliteli şartlarda ve en ekonomik fiyatlarda piyasaya sürecek elemana sahip olmak ister. Bu becerilerin hepsini bir arada gerçekleştirebilmek tamamen bir yönetim becerisine bağlı olarak gerçekleştirebileceğiniz bir eylemdir. Bu alanda kendinizi yetiştirerek kaliteli ve saygın bir firmada çalışabilme imkanı elde etmek için teknolojik süreçlerin tasarım ve yönetimi bölümünü okumanız tavsiye edilmektedir. Bunun için alacağınız eğitimde teknolojik süreçlerin değişim ve uyum sürecini iyi takip etmeli ve bu konuya hakimiyet becerinizi geliştirmelisiniz.