+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Cinsiyet Çalışmaları Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Cinsiyet çalışmaları özellikle 70’lı yıllardan itibaren ön plana çıkan bölümler arasındadır. İlk olarak kadın ve feminizm çalışmaları altında başlayan bölüm daha sonra erkek egemen toplumlarda erkeklerin rolleri ile de ilgili çalışmalara yönelmiştir. Daha kapsayıcı olan cinsiyet çalışmaları adını böylece almıştır. Cinsiyet çalışmaları bölümünde kadın ve erkeğin toplumsal konumuna, algı biçimlerine veya toplumdaki algılarına, rollerine ve davranışlarına bakılarak birtakım kapsamlı kavramlar üretilmeye çalışılır. Sosyal bilimler altında özellikle Sosyoloji bölümü ile yakından alakalı olan bu bölüm ataerkil yapılardaki ezilmişlikler ve bölünmeler üzerinde de durmaktadır. Bu nedenle toplumun yapı taşı olan cinsiyet farklılıklarını anlamak açısından bu konunun eğitimini almak önemlidir.

Yurt dışı eğitimi düşünenler ise son zamanların ön plana çıkan üniversitelerinden olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde Cinsiyet Çalışmaları Bölümü’nü tercih edebilirler. Hem ekonomik eğitim hizmeti hem de güçlü ve deneyimli kadrosu ile eğitim anlayışını ileriye taşımaya çalışan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Cinsiyet Çalışmaları’na da ağırlık vererek bu kapsamda bir bölüm oluşturmuştur. Diğer ülkelere baktığımızda cinsiyet çalışmaları genellikle yüksek lisans programlarına dahildir ancak bu üniversitede dilediğiniz gibi lisans eğitimi olarak da görmeniz mümkündür. Felsefe Fakültesi’ne bağlı olan bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans diplomasına sahip olacaktır.

Cinsiyet çalışmaları Bölümü’nden mezun olan öğrenciler toplumsal araştırmalar yapan firmalarda, özel araştırma şirketlerinde veya belediyelerde cinsiyet çalışmalarına dair projelerde iş imkanı bulabilirler. Ayrıca lisans eğitimleri ile bağlantılı olarak yüksek lisans eğitimine devam ederek akademik açıdan başarı sağlayabilirler.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Cinsiyet Çalışmaları bölümünün ücretleri diğer ülkelere göre daha uygundur. Yıllık ücretleri 2000£ olan bölümün toplamı size 8000£’ya gelecektir. Bu da yurt dışı eğitimi için uygun bir fiyattır denebilir. Çünkü yurt dışında sadece lisans eğitimi almaz aynı zamanda farklı kültürler ile bir araya gelerek yabancı dilinizi geliştirebilir farklı toplumları kendi toplumunuzla kıyaslama şansına da sahip olursunuz. Özellikle cinsiyet çalışmaları eğitimini farklı bir ülkede alarak o ülkenin de kadın erkek algısına dair çıkarımlara sahip olmak farklı ülkelerin sistemlerini tanıma da sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.