+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği - Makedonya ÜniversiteleriMekatronik Mühendisliği, elektrik-elektronik, mekanik gibi karmaşık tasarımları gerektiren, elektronik aletleri ve iletişim sistemleri tasarımının yapılması, üretimle ilgili teknolojileri geliştirilmesi, fiziksel kuralları test ederek sistemler arasındaki ilişkileri ve fonksiyonların kurulması ve denetlenmesi ile ilgi işlerin yapılmasıdır. Bu işi yapan kişiye Mekatronik Mühendisi adı verilmiştir.

İş hayatında çok hızlı bir şekilde gelişen ve değerli olan bu meslek sahipleri, görev olarak işletmelerde, fabrikalarda veya herhangi bir yerde kullanılan makine, elektrik-elektronik cihazlar, akıllı bilgisayarların denetimin yapılması ve bunlara artı bir değer sağlamak için gerekli çalışmaların yapılması gibi şeylerle uğraşırlar. Mesela akıllı bir bilgisayar veya elektro-mekanik bir sistemi kurabilmek için bu işle ilgili gerekli temel teknolojileri kullanarak bu sahadaki uzmanlarla iletişim halinde kalarak bu ürünler üzerinde ihtiyaç duyulan karmaşık bir ürün tasarımında bulunur. Bu tasarladığı cihazın üretiminde, gerekli personelin niteliklerinin belirlenmesi, araç ve gereçlerin hazırlaması gibi işleri takip eder. Ayrıca üretim teknolojisinin geliştirilmesi, gözlenmesi, modellenmesi ve kontrolü gibi işlerin takibini de yapmaktadır.

Çok çeşitli ve farklı malzemeler kullanmaktadırlar. Bunlardan birkaç tanesi avometre, voltmetre, vatmetre, kumpas, osiloskop, takometre ölçü aletleriyle sıcaklık basınç transferleri gibi aletleri kullanmaktadırlar.
Mekatronik Mühendisi olmak isteyenlerin şu gibi özellikleri taşıması gereklidir. Yabancı dil iyi derecede bilmesi matematik, fen ve fizik anlamda meraklı olması, çizim yeteneğine sahip olabilmesi, tasarım gücü, hayal gücü, yeni şeyler üretebilme yeteneği, gözlerinde kusur olmaması, sorumluluk sahibi ve elektronik makine hoşlanan birisi olması gereklidir. Çalışma ortamları fabrikalar, ileri teknoloji kullanan laboratuarlar ve atölyeler gibi yerlerde çalışırlar. Çalıştıkları makineler birinci dereceden olmakla beraber, zihinsel faaliyet yaparlar. Meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle iletişim halinde bulunurlar. Dünyadaki gelişmeleri devamlı takip etmeleri gerekir.

Mekatronik Mühendisliği eğitimi ülkemizde birkaç üniversitede verilmektedir. İş bulma alanları noktasında son yıllarda geniş bir iş sahası oluşmaktadır. Bunu da mekanik sistemlerin iş sahasında çok kullanılmasından dolayı bu meslek öne çıkmıştır. Özellikle otomotiv, bankacılık, savunma sanayi, tarım aralarında iş imkanı bulunmaktadır.
Ülkemizde yeni gelişen bir bölüm olduğu için ve birkaç üniversitede mesleki eğitim verilmesi sebebiyle bu bölümün eğitimini almak isteyenler, eski ve köklü bir üniversitede hem de yurtdışında uygun bir fiyata, sınavsız olarak almak daha avantajlı olacaktır. YÖK denkliği bulunan 70’e yakın ülkede balkanlarda alınan diplomanın geçerli bulunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği senelik 2000€ okuyabilirsiniz. Daha kaliteli ve güzel bir eğitim almak isteyenler için sınavsız giriş imkanı bulunan üniversitemize kayıtlarınızı bekliyoruz.