+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Gazetecilik Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Dünyanın en önemli mesleklerinden olan gazetecilik, Avrupa’nın ve Balkanlar’ın en iyi üniversitelerinden biri olan Kiril Metodi Üniversitesi’nde son derece kaliteli ve çağdaş bir eğitim sistemiyle öğrencilere okutulmaktadır. Başarılı ve uzman akademik kadroları sayesinde çok iyi eğitim almış,donanımlı genç gazeteciler yetiştirmeye devam etmektedir.

Bologna Eğitim Kriterleri esas alınarak verilen eğitimlerde Avrupa Kredi Transfer Sistemi de başarıyla sürdürülmektedir. Eğitim dilinin Makedonca olduğu Kiril Metodi Üniversitesi’nde AB modeli ile uyumlu, kalite güvenceli akreditasyon sistemi ve Erasmus Değişim Programı da uygulanmaktadır. Bu da öğrenci ve akademisyenler açısından son derece önemli bir çalışma ve uygulama alanı getirmektedir.

50 binden fazla öğrencinin bulunduğu Kiril Metodi Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü de hem yurt içi, hem de yurt dışından çok sayıda öğrencinin tercih ettiği bir bölümdür. Gazetecilik Bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 2000 Euro’dur. Gazetecilik Bölümü’nde verilen eğitimler boyunca öğrencilere haber ve haber kaynağı üzerinde, basım ve yayın aşamaları ile ilgili eğitimler verilmektedir. Öğrenciler teorik olduğu kadar pratik olarak da beceri ve donanım sahibi olurlar. Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan öğrenciler genellikle ulusal ya da uluslararası gazetelerde, basın yayın kuruluşlarında çalışabilmektedir.

Gazetecilik ders programları içinde temel gazetecilik eğitimleri, gazeteciliğe giriş ve masaüstü yayıncılık gibi mesleki derslerde eğitimler verilirken, grafik ve web tasarımı dersleri, haber toplama, fotoğraf, basın ekonomisi, haber yazma, basın yayın tekniği, basın ekonomisi, ve iletişim gibi dersler ve verilmektedir. Gazetecilik Bölümü öğrencileri aynı zamanda sosyoloji, psikoloji, hukuk, siyaset , siyaset tarihi ve istatistik gibi alanlarda da eğitimler almaktadır. Gazetecilik Bölümü’nde verilen eğitimlerin amaçlarından biri de haber sektörüne hem teorik hem de uygulama becerisi yüksek gazeteciler yetiştirmektir. Gazetecilik ilkelerine bağlı, sorumluluk bilinci yüksek genç gazeteciler mezun edilmektedir. Kiril Metodi Üniversitesi öğrencilere uygulama açısından teknik imkanlar sağlamakta ve eğimin kalitesini artırmaktadır.

Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan öğrenciler tüm dünyada yapabilecekleri bir mesleğe kavuşmuş olurlar. Kiril Metodi Üniversitesi’nin dünyanın 70’ten fazla ülkesinde tanınır olması da öğrencilerin mesleklerini yapabilecekleri çok geniş bir alan demektir.