+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Sosyoloji Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

            Sosyoloji toplumsal, politik ve ekonomik olayların mikro ve makro düzeylerde incelenmesini sağlayan, bu incelemeler sonucu olayların yansımaları hakkında bazı veriler sağlayan bir bilim dalıdır. Sosyoloji Bölümü ilgili üniversitelerde 4 yıllık süreyle eğitim vermektedir. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan ders programı istatistik, tarih, ekonomi, antropoloji, psikoloji gibi diğer bilimlerle de ortak çalışma alanına sahiptir. Kısaca Sosyoloji eğitimi alan bir birey toplumsal birçok olguyu içeren diğer bilim dallarının da eğitimini almış olacaktır.Sosyoloji bölümü hem teorik açıdan hem de pratik açıdan öğrencilere birçok bilgi sunmaktadır. Öğrenciler büyük düşünürlerin teorilerinden yola çıkarak toplumu gözlemleyerek yeni kavramlar ve kuramlar oluştururlar. Bunun yanında araştırma teknikleri (anket, derinlemesine görüşmeler, gözlem, vaka incelemesi) öğrenerek pratik alanda uygulama avantajı bulurlar. Öğrenciler hem niteliksel hem de niceliksel araştırma tekniklerini öğrenirler bu da öğrencilere yüksek lisans tezi hazırlarken büyük avantaj sağlar. Çünkü Sosyoloji'nin bitirme projeleri birer tez gibi hazırlatılır. Öğrenciler hem akademik dilde yazı yazmayı hem de teorileri araştırdıkları konu ile bağdaştırmayı öğrenirler.

 

            Günümüzün en gözde bölümlerinden olan Sosyoloji'nin iş alanı oldukça geniştir. Akademik kariyer planlayan öğrenciler ister Sosyoloji yüksek lisans yaparak yollarına devam ederler isterlerse de farklı alanlara yönelebilirler. İş hayatında kariyer planlaması yapanlar ise birçok şirketin İnsan Kaynakları departmanlarında kendilerine iş edinebilirler. Bunun yanında devlet sektöründe de Sosyal Bilimler Araştırma Görevlisi olarak meslek hayatına atılabilirler. Ayrıca medya çalışmalarında, reklamcılık sektöründe veya alan araştırmaları sektöründe çalışabilirler. Görüldüğü üzere Sosyoloji bölümü okuyan öğrencilerin iş bulma alanı oldukça geniştir.
Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nin Sosyoloji Bölümü verdiği kaliteli eğitim ve deneyimli akademik kadrosu ile tercih sebebi olabilir. 1949 yılında açılan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi  günümüzde 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü ile eğitim hizmeti vermektedir. Yaklaşık 50.000 öğrencinin bulunduğu üniversiteden mezun olduğunuz takdirde alacağınız diploma dünyada 70'in üzerinde ülkede geçerlidir. Böylece hem yurt dışında eğitiminizi tamamlayıp hem de ülkenize döndüğünüzde diplomanızla iş yapabilirsiniz. Yurt dışı eğitimi dil açısından her zaman önemlidir. Çünkü farklı kültürleri bir arada bulunduran üniversitede günlük hayatta mecburen İngilizce veya Rusça konuşmak durumundasınız. Böylece yeni bir dil öğrenebilir veya kendinizi bildiğiniz dilde geliştirme imkanına sahip olursunuz.  Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nün yıllık harçları 2000 €'dur. Toplam 4 yıl eğitim 8000 € gibi uygun bir rakama gelmektedir.

Toplumla ilgilenmeyi seviyorsanız, araştırmak benim işim diyorsanız ve yurt dışı eğitimi almak en büyük hayaliniz ise mutlaka Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü tercih etmelisiniz.