+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

            Makedonya’nın ilk devlet üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında açılmıştır. Günümüzün en hızlı büyüyüp gelişen üniversitelerinden biriyken Makedonya’nın en büyük üniversitesi olma özelliğini de taşımaktadır. Pek çok yerli ve yabancı öğrenciye lisans, yüksek lisans, doktora ve ön lisans eğitimi veren üniversitede 21 fakülte ve bunlara ilaveten enstitü bulunmaktadır. Okulun öğrenci sayısı yaklaşık 50000 civarında olup, eğitimcileri, öğretim görevlileri kendi alanlarında en iyilerden oluşmaktadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, hukuk alanına gönül vermiş ve hukukçu olmak isteyen öğrencilerin, özellikle de yurt dışında yüksek öğrenimlerini tamamlamak isteyenlerin önemli tercih merkezlerinden biri olmaktadır.

            Hukuk, toplumda bireylerin birbirleriyle ve ya devletle olan anlaşmazlıklarını çözmek, düzeni sağlamak için oluşturulmuş kurallar bütünüdür. Hukuk Fakülteleri, bu işi yapacak bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

Hukuk Fakültesi mezunları, avukatlık, savcılık, hâkimlik ve danışmanlık yapar ve yine bu unvanlarla anılırlar. 4 yıllık lisans eğitimlerinden sonra çalışma hayatlarına başlarlar. Bu mesleği seçmeyi düşünen bireylerde, sözel becerilerinin gelişmiş, anlayış ve sezgilerinin güçlü olması gerekir. Ayrıca konuşma ve ikna yetilerinin de fazla olması şarttır. Sabırlılık, mesleğin içinde var olan bir meziyettir. Çok çalışma, sürekli okuma ve araştırma, bu mesleğin özüdür.

4 yıllık lisans eğitiminin ardından 1 yıllık staj dönemini tamamlayanlar avukat unvanıyla çalışmaya başlarlar. Avukatlar genelde bağımsız çalışarak, bireylerin sorunlarını çözerler. Hâkim ve ya savcı olmak isteyenler, bakanlıkça açılan sınavlara girerek bu unvana sahip olurlar ve kamu görevlisi olarak çalışırlar.

Hukuk Fakültesini bitirmek pek çok açıdan avantajlıdır. Zira devletin pek çok kanadında iş bulma ve yükselme şansı açılır. Kaymakamlık, büyükelçilik yapılabileceği gibi, bankalarda, şirketlerde de çalışılabilmektedir.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Hukuk Bölümü YILLIK 2000 Euro alırken birçok avantajı da sunmaktadır. Üniversite mezunları YÖK Denkliği ile aldıkları unvan ve mesleği ülkemizde de sürdüreceklerken, 70 farklı ülkede de diplomaları geçerli olacaktır. Yine bu üniversiteden mezun olanlar Avrupa da iş bulma, yaşama haklarını da elde ederlerken, öğrenci değişimi programı sayesinde, eğitim ve öğretim hayatlarının 1 yılını anlaşmalı okullardan birinde tamamlayabilmektedirler. Sunulan olanaklar göz önüne alındığında üniversitedeki öğrenci çokluğunun sebebi kolayca anlaşılmaktadır.